Přes prázdniny zlevnily hypotéky například největší tuzemská banka podle klientů Česká spořitelna (ČS) a z mladších hráčů na trhu Equa bank.

„Předpokládáme, že ještě před začátkem platnosti nových regulačních doporučení České národní banky (ČNB) v říjnu vzroste mezi klienty poptávka po nových hypotékách, a to zejména těch s dlouhodobými fixacemi. Proto jsme se rozhodli vyjít této poptávce vstříc a v rámci časově omezené akční nabídky snížit úrokové sazby u vybraných hypoték,“ řekl Novinkám mluvčí ČS Filip Hrubý.

Equa bank snížení sazeb podrobněji nezdůvodnila, z vyjádření vyplývá, že načasování na termín prázdnin měla předem naplánované.

Průměrná úroková sazba hypoték

Průměrná úroková sazba hypoték

FOTO: Jan Kočvara, Novinky

Ke zlevnění banky přikročily i přesto, že ČNB koncem června dál zvedla základní úrokovou sazbu na jedno procento. Předtím sazby zvedla v únoru. Analytici většinou předpovídali, že se tento krok promítne i do nárůstu průměrné úrokové sazby u hypoték. Ta v květnu stagnovala, údaje za červen zatím nejsou.

„Banky zatím i přes zvýšení základních sazeb ČNB se zvyšováním sazeb úvěrů nespěchají. Před říjnovou platností nových doporučení ČNB, vedoucích ke zpřísnění ověřování bonity klientů, se spíše snaží využít zvýšeného zájmu k získání nových obchodů,“ řekl Novinkám hlavní analytik společnosti Fincentrum Josef Rajdl.

Rozhodování je podle něj zejména pro ty největší v zásadě jednoduché. „Mají přebytek likvidity, kterou mají zvláště z prakticky nulově úročených depozit od klientů a mohou mít buď prostředky u ČNB nebo je půjčit dále. U ČNB mají aktuálně procento s nejistým výhledem v dlouhodobém horizontu, zatímco u hypotečních úvěrů mají, s ohledem na rizika, se sazbou okolo 2,5 procenta ne až tak vysokou marži, ale slušnou pravděpodobnost, že u nich někteří klienti zůstanou i v době, kdy budou sazby vyšší,“ dodal.

Další z největších poskytovatelů hypoték v Česku, Hypoteční banka, se ale například ke zlevnění nepřidala. „Naší letní akcí Jasná hypotéka jsme sazby pouze zpřehlednili, s jejich výší jsme nehýbali. Naopak současné sazby budou platné pouze do konce července. Od 30. 7. se chystáme sazby zvýšit, minimálně u krátkých fixací na jeden rok, tři a pět let,” řekla Novinkám mluvčí banky Andrea Vokálová.

Vývoj základní sazby ČNB

Vývoj základní sazby ČNB

FOTO: Martin Havelka, Novinky

Podle hlavního ekonoma společnosti Cyrrus Lukáše Kovandy je stagnace úrokové sazby u hypoték jen dočasná. Soudí, že souvisí s jarním poklesem výnosů dlouhodobých vládních dluhopisů a stabilitou úrokových sazeb na mezibankovním trhu. Oba tyto faktory bankám oproti očekáváním zlevnily financování.

„Některé banky dokonce zlevňují, což může souviset i se snahou přilákat přes léto žadatele o úvěr, kteří si budou chtít vzít hypotéky před říjnovým zpřísněným podmínek pro jejich poskytování. ČNB totiž od října bude komerčním bankám důrazně doporučovat, aby při poskytování hypoték zohlednily také výši příjmu žadatele a jeho celkové zadlužení. Některé banky tak sází na to, že se přes léto zvedne vlna zájmu těch žadatelů o hypotéky, kteří se o ni budou ucházet v obavě, že už by na ni od října nemuseli dosáhnout,” uvedl Kovanda.

Pravidla ČNB platná od října vyžadují, aby celkový dluh klienta banky nepřesahoval devítinásobek ročního čistého příjmu a současně aby měsíční splátka dluhů byla nejvýše 45 procent měsíčního čistého příjmu. Ačkoli právně mají pravidla ČNB jen formu doporučení, banky se jimi většinou řídí. Řada ekonomů i politiků krok centrální banky kritizovala a upozorňuje, že lidem s průměrnými příjmy to ztíží přístup k vlastnímu bydlení, nejvýrazněji v Praze a Brně, kde byty v posledních letech hodně podražily. [celá zpráva]

Zdroj: Novinky.cz